דיבגר של אסספלורר 8 הדפסה

לאחרונה הגיעה לאוזני הידיעה ש-Virtual Box תוכנת הוירטואליזציה בקוד פתוח מבית סאן יודעת לקרוא קבצי VHD, פורמט שמתאים ל-Virtual PC של MS. אצתי להתקין את התוכנה ולבדוק את IE8 Beta 2 בעזרת ה-Evaluation Copy ש-MS מספקים. מלבד דרייברים ועברית שהייתי צריך להתקין באופן עצמאי הכל עבד חלק (כשניסיתי בויסטה לא היה צורך גם להתקין דרייבים ועברית, זה שאב את כל המידע ממערכת ה-Host לדעתי).

התחלתי לחקור את IE8, והדבר הראשון שחיפשתי היה את ה-Developer Tools שלו, לראות אם שידרגו. הפכו אותו לכמעט פיירבאג רק בנוסח MS. הכוונה היא לממשק שדיי דומה ל-Visual Studio שלהם, המאפיינים ה-CSSים וה-HTMLים מופיעים בטבלאות בצד ימין ובצד שמאל יש את עץ הDOM.

ב-Developer Tools החדש יש Javascript Console שמאפשר לשלוח הודעות (info, log ושאר החברים) לקונסול לצרכי דיבוג, וכן קולט שגיאות JavaScript ואזהרות, מהשגיאה ניתן להגיע לשורה המקורית בקובץ ולא לעסוק בניחושים כמו שמדבגים ב-IE6/7. כמו כן יש JavaScript Debugger הכולל תמיכה ב-Breakpoints, Watch וכו’. אני לרוב לא משתמש בדיבאגר כשאני עובד עם JS (רק מסתכל באיזה שורה או מסתכל על ה-Stack Trace). כך שאשמח אם מישהו יוכל לדווח עד כמה הדיבאגר טוב.

תכונה שנורא נורא נורא עוזרת זה האפשרות של להחליף את ה”מנוע” שאיתו הדפדפן עובד - אפשר לבחור אם לרוץ בתור IE8 במצב רגיל או לפי הגדרות ה-Compabilty של הדפדפן או לרוץ בתור IE7. יתר על כן אפשר לשנות את אופן הפירוש אם הוא לפי Quirks Mode או לפי Standard Mode. אם למשל נגדיר את מנוע הפירוש ל-IE7 ואת אופן הפירוש ל-Quirks Mode הדף בעצם מרונדר כאילו משתמשים ב-IE6 - אבל יחי ההבדל הקטן (/גדול) עכשיו ניתן לדבג JavaScript בצורה נורמלית ונוחה הרבה יותר.

ה-Developer Toolbar  כולל גם כל מיני כלים שקיימים בהרחבה-Developer Tool bar לפיירפוקס כמו outline, resize window וכו’.

מה שזה לא כולל זה לראות מה הוריד הדפדפן בדומה לטאב NET של Firebug או בדומה ל-Network Performance ב-Google Chrome.
ל-IE8 יש לחצן ליד שורת הכתובת שמאפשר לעבור ל-Compabilty View, משמע, אם האתר נראה שבור בעקבות השדרוג של הדפדפן אז ניתן להגדיר לדפדפן להשתמש ב”מנוע” של IE7 במקום. ההגדרות נשמרות.
MS בהחלט בכיוון הנכון, אבל הם ממשיכים לפגר מאחור.

ולסיכום אין על FireGod (קישור ל-Firebug).