הסמכת טכנאי מחשבים הדפסה

הנדסאי תוכנה ומחשבים

תחום המחשבים הולך ומתפתח ותופס חלקים משמעותיים יותר ויותר בחיינו. מגוון התפקידים אותם ניתן לבצע במסגרת תחום זה הוא רב, והדרישות עבור התפקידים והתחומים השונים משתנות. ישנם תחומים מסוימים בהם דרישות השוק הן קשיחות ודורשות כי המתקבלים לעבודה יהיו בעלי תואר ראשון במדעי המחשב. אולם תחומים אחרים מעדיפים ניסיון וידע מעשיים על התואר האקדמי.

סוגי ההסמכות בתחום לימודי התוכנה והמחשבים

הלימודים בתחום המחשבים והתוכנה נחלקים לסוגי לימודים וסוגי הסמכה שונים:

 • קורסים מקצועיים המקנים תעודות הסמכה בתחומי מיחשוב ספציפיים
 • תעודת טכנאי מחשבים
 • תעודת הנדסאי מחשבים
 • תואר ראשון (או תארים מתקדמים) במדעי המחשב או בהנדסת מחשבים

בין ההסמכות טכנאי מחשבים, הנדסאי תוכנה ומחשבים, ובעל תואר ראשון במדעי המחשב קיים מדרג המתבטא בהיקף הלימודים ומשכם. הלימודים לקראת תואר טכנאי מחשבים נמשכים כשנה, הלימודים לקראת תואר הנדסאי תוכנה ומחשבים נמשכים כשנתיים (או כשלוש שנים בלימודי ערב), ואילו הלימודים לקראת תואר ראשון במדעי המחשב נמשכים 3 שנים.

טכנאי מחשב יכול להשלים את לימודיו לקראת תואר הנדסאי, ואילו הנדסאי תוכנה ומחשבים יכול להשלים את לימודיו לתואר ראשון בתנאים מועדפים. טכנאים והנדסאים זכאים להוציא תעודה המתאימה להכשרתם מטעם המכון להכשרה טכנולוגית (מה"ט).

אפשר ללמוד קורסים מקצועיים כגון קורס הסמכה לתואר MSCD - Microsoft Certified Solution Developer במקביל ללימודים לקראת תארי הנדסאי או טכנאי מחשבים. קורסים אלו מכשירים מתכנתים בשפות הפיתוח החדישות של מיקרוסופט ובסביבת הפיתוח של מיקרוסופט (Visual Studio .Net).

תכני הלימוד לקראת תואר הנדסאי תוכנה ומחשבים

תכני הלימוד לקראת תואר הנדסאי תוכנה ומחשבים מתמקדים בשלושה סוגי קורסים:

 • קורסים תיאורטים כללים הבאים לשפר יכולות נדרשות בתחום ההיי טק כגון אנגלית טכנית או קורסים מתחום המתמטיקה
 • קורסי בסיס בתחומי המחשב השונים כגון ניתוח מערכות, תכנות זמן אמת, מסדי נתונים, רשתות תקשורת, ישומי מחשב, שפות מחשב שונות, ועוד.
 • קורסים מעמיקים בתחום מסוים בו מעוניין הסטודנט להתמחות.

במרבית המסלולים לקראת תואר הנדסאי תוכנה ומחשבים מבצעים הסטודנטים לקראת גמר לימודיהם, פרויקט מיחשוב גדול בתחום הנבחר על ידם. פרויקט זה יכול לשמש אותם בעת חיפוש עבודה ככרטיס ביקור וכן כניסיון מעשי.

כיוון ותחום המחשבים הוא נרחב, תחומי ההתמחות הפתוחים בפני הסטודנטים הם מגוונים ותלויים בדגשים ובהיצע של בתי הספר בהם בחרו. תחומים נפוצים בהם מתמחים הנדסאי תוכנה ומחשבים הם:

 • תכנות זמן אמת – תכנות זמן אמת מתאפיין בתכנות שהוא קרוב מאד ל"ברזלים" – לחומרה ולמעגלים החשמליים בהם פועל המחשב. התמקדות בתחום זה תדרוש לימוד קורסים בשפות C, C++ ולפעמים גם VB ואסמבלר, הבנה טובה לא רק בתחום התוכנה אלא גם בתחום האלקטרוניקה ותכנות מעגלים חשמליים והתמחות בעבודה מול צב"דים (ציוד בדיקה).
 • רשתות תקשורת ותחזוקת מחשבים – תחום התמחות זה יפגיש את הסטודנט עם הקרביים של מערכות מיחשוב מורכבות, הבנה מעמיקה של מערכות ההפעלה השונות, כרטיסי מחשב שונים ופתרון בעיות הקשורות בחומרה ובקונפיגורציה של מערכות מחשבים.
 • מסדי נתונים – עבודה עם מסדי נתונים נמצאת בבסיס תחומי מיחשוב רבים. התמחות בתחום זה תדרוש מהנדסאי התוכנה התמחות בשפת תיכנות, לרב עילית דוגמת C#  ובמקביל הבנה מעמיקה של מסדי נתונים כגון SQL-Server או אורקל, יכולת כתיבת טריגרים ופונקציות בשפות מסדי הנתונים כגון TSQL.
 • אבטחת מידע – אבטחת מידע הוא תחום נוסף ההולך ותופס תאוצה ודורש התמחות נפרדת.
 • בדיקות איכות תוכנה (QA) – תחום בדיקות התוכנה מקבל בשנים האחרונות יוקרה ועדיפות לאחר שהתברר כי מחיר הבאגים והכשלים הוא יקר ומסוכן מכפי שחברות המחשבים מוכנות לערוב לו. המתמחים בתחום זה ילמדו נושאים כניהול סיכונים, מתודולוגיות פיתוח תוכנה, לייף סייקל של באגים וטכניקות איתור וזיהוי באגים באמצעים ידניים ואוטומטיים.
 • תכנות עילי למערכות חלונאיות ומערכת ווביות וניתוח מערכות – סטודנטים המתמחים בתחום זה יתמקדו בלימוד ותירגול שפות תכנות עיליות כשפת C#, JAVA, ASP.Net, הבנת OOP – תכנון מונחה עצמים, Web Services – רכיבים ושירותי רשת המבוססים על שפת XML וכדומה.

היכן ניתן ללמוד לימודי הנדסאי תוכנה

קיימים מוסדות לימוד רבים המציעים מסלולי לימוד לתואר הנדסאי תוכנה. בין הבולטים בהם ניתן למנות את: רשת מכללות אורט, הטכניון, מכללת רופין, מכללת נצרת עילית יזרעאל, ביה"ס הארצי להנדסאים, המכללה להנדסאים אורט בראודה, הקריה ללימודי הנדסה וטכנולוגיה, המכללה האקדמית כנרת, האוניברסיטה הפתוחה, מכללת הדסה ירושלים, המכללה האקדמית ספיר ועוד.

אפשרויות תעסוקה

לאחר סיום הלימודים יכולים הנדסאי תוכנה ומחשבים להשתלב בתעשיית ההיי טק כאנשי תוכנה, אנשי בדיקות, טכנאי מחשבים ורשתות, או בתחום ההדרכה. נוסף על השתלבות בתעשיית ההיי טק כשכיר, ניתן לעבוד כעצמאי בתחום או לשמש כיועץ.

תחום המחשבים הוא תחום מתפתח בו הדרישה לאנשי מקצוע עולה משנה לשנה. בנוסף, תנאי השכר בתחום הם לרוב מהטובים בשוק. הנדסאי תוכנה ומחשבים יכול לבחור לעבוד בתעשיות שונות כיוון ומרבית התעשיות כיום נוגעות בתחום המיחשוב, לעבוד כשכיר או כפרילנסר ולבחור בתחום התמחות אשר מעניין אותו במיוחד.